Manisa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ailede 3 talasemi hastası, tek istekleri ise ‘kan’

6 YIL ÖNCE SAĞLIK PROBLEMLERİ SEBEBİYLE IRAK’TAN TÜRKİYE’YE GELEREK MANİSA’YA YERLEŞEN SALEH AİLESİNİN 3 FERDİ TALASEMİ (AKDENİZ ANEMİSİ) HASTALIĞIYLA MÜCADELE EDİYOR. MADDİ ZORLUKLARIN YANI SIRA OTURMA İZİNLERİ SONA ERDİĞİ İÇİN TEDAVİLERİNDE GEREKLİ OLAN KANI TEMİN EDEMEYEN AİLENİN TEK İSTEĞİ İSE KAN İHTİYAÇLARININ KARŞILANARAK, TEDAVİLERİNE TÜRKİYE’DE DEVAM ETMEK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bir ailede 3 talasemi hastası, tek istekleri ise ‘kan’
50 views
23 Aralık 2020 - 15:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

6 yıl önce sağlık problemleri sebebiyle Irak’tan Türkiye’ye gelerek Manisa’ya yerleşen Saleh ailesinin 3 ferdi talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığıyla mücadele ediyor. Maddi zorlukların yanı sıra oturma izinleri sona erdiği için tedavilerinde gerekli olan kanı temin edemeyen ailenin tek isteği ise kan ihtiyaçlarının karşılanarak, tedavilerine Türkiye’de devam etmek.

Talasemi hastalığıyla mücadele eden 3 çocukları için Irak’tan 6 yıl önce Türkiye’ye göç ederek, Manisa’ya yerleşen 5 kişilik Saleh ailesi, oturma izinlerinin sona ermesi sebebiyle tedavilerinde gerekli kan ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yunusemre ilçesine bağlı Yeni Mahalle’de yaşayan Saleh ailesinin çocukları; Karrar Hadı (11), Raghad Hadı (14) ve Mahdı Hadı Saleh (28), talasemi hastalığıyla mücadele ediyor. Kız kardeşleri Huda Hadı Saleh, (24) restoranlarda bulaşık yıkayarak ailenin geçimini sağlarken, pandemi sebebiyle iş yerlerinin kapatılması maddi olarak da aileyi zor duruma soktu. Çocuklarının bakımlarını tek başına sırtlamaya çalışan Anne Suad Jaafar Ahmed’in (47) tek isteği ise çocuklarının kan ihtiyaçlarının karşılanması. Oturma izinlerinin sona ermesi sebebiyle tedavileri için gerekli kan ihtiyaçlarını artık karşılamayan Saleh ailesi, yetkililerden yardım eli bekliyor. Evin geçimini sağlayan kardeşlerden Huda Hadı Saleh, “6 yıl önce tedavi için Türkiye’ye geldik. 3 kardeşim talasemi hastası, yani kansızlık var. Türkiye, bizi memleketimize geri göndermek istiyor. Kardeşlerim hasta, Irak’a geri dönersek orada tedavi göremeyiz. Türkiye’de kalabilmek için avukat tutabileceğimiz söylendi. Biz avukat tuttuk, sürecimiz devam ediyor ama izinlerimiz sona erdiği için sigortadan yararlanamıyoruz, kan bulamıyoruz. Normalde 2-3 haftada bir hastaneden kan alıyorduk ama 3 aydır sigortamız olmadığı için kan alamıyoruz. Kardeşlerime bulaşık yıkayarak bakıyorum. Ağabeyim hasta olduğu için çalışamıyor. Annem evde çocuklara bakıyor. Pandemi sebebiyle de artık çalışamıyorum. Maddi olarak hiçbir şey istemiyoruz tek isteğim kardeşlerim için kan verilmesi” dedi.

Ailenin yaşadığı durumu öğrenen ve yardımcı olmak için girişimlerde bulunan hayırsever Mehtap Belliler, “Kardeşlerime ulaştığım günden bugüne uykularım kaçıyor. Elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum. Onlar bizim çocuklarımız. Hastalıkla boğuşuyorlar. 3 aydır alamadıkları kan için mücadele veriyorlar. 3 kardeş talasemi hastası. Çocukların durumuna çok üzülüyorum. Onların kana kavuştukları günü görmek istiyorum. Vücutlarında kan olmadığı için yüzleri iyice sarardı. Daha fazla mücadele edemeyecekler. Bu yolda uzattığım ele destek olunmasını istiyorum. Birçok birime başvurdum ve çok kişiyle görüştüm. Bu evlatlarımız Irak’tan geldiler. 3 ay öncesi her şey normaldi. Evin ablası Huda çalışıyordu ama pandemi sebebiyle her yer kapandığı için işsiz kaldı. Onlara yiyeceklerini temin ettim ama kızımıza iş bulamadık. Bizim ülkemiz çok merhametli ve yürekli, inanıyorum ki sesimi duyacaktır. Lütfen çocuklarımız kan alsın, biz sadece kan istiyoruz” dedi.

Karrar Hadı ve Raghad Hadı Saleh kardeşler de tedavilerine Türkiye’de devam etmek istediklerini ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söylediler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.