Manisa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manisa’da zeytin üreticisinin yüzü güldü

MANİSA’NIN AKHİSAR İLÇESİ BALLICA MAHALLESİNDE ZEYTİN ÜRETİCİ VE İŞLETME SAHİBİ OLAN MUSTAFA ALİ KINDIROĞLU, “AKHİSAR BÖLGESİNDE BU SENE ZEYTİN REKOLTESİ İYİYDİ. AMA KURAKLIKTAN DOLAYI SOFRALIK ZEYTİN, YAĞLIK OLDU. KURAKLIKTAN DOLAYI İRİ TANENİN OLMAMASI, İRİ TANEYE TALEBİN YÜKSEK OLMASINDAN DOLAYI İRİ TANE ZEYTİN BU SENE ÇOK İYİ PARA ETTİ VE BİZLER ÜRETİCİLER OLARAK FİYATLARDAN MEMNUNUZ. ZEYTİNYAĞI FİYATLARI DA TÜRKİYE’NİN DİĞER BÖLGELERİNDEKİ ÜRETİM YERLERİNDEKİ ZEYTİN REKOLTESİNİN DÜŞÜK OLMASINDAN DOLAYI VE AKHİSAR BÖLGESİNDEKİ VERİMİN YÜKSEKLİĞİNDEN DOLAYI ZEYTİN TANESİNİN YAĞLIK ORANI YÜKSEKTİ. VERİMDEN DOLAYI HEM YAĞLIĞIMIZ OLDU HEM DE ZEYTİNYAĞI FİYATLARI BU SENE ÇOK GÜZEL.” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Manisa’da zeytin üreticisinin yüzü güldü
129 views
28 Ocak 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’deki 190 milyon zeytin ağacının 22 milyonunu barındıran ve sofralık zeytin üretiminde ilk sırada yer alan Manisa’nın Akhisar ilçesindeki zeytin ve zeytinyağı üreticileri, kuraklığa rağmen verimli bir sezon geçirdiklerini ve fiyatların kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde birkaç bahçe dışında hasadı tamamlanan zeytin, bu sene yaşanan kuraklığa rağmen üreticisinin yüzünü güldürdü. Sofralık zeytinlerin yaklaşık yüzde 70’inin yaşanan kuraklıktan dolayı küçük kalması nedeniyle zeytinyağı olarak değerlendirildiği Akhisar’da, salamura zeytinlerde de diğer bölgelerdeki rekolte düşüklüğü nedeniyle yüksek fiyatlar üreticiyi memnun etti. Akhisar ilçesi Ballıca Mahallesi’nde zeytin üretici ve işletme sahibi olan Mustafa Ali Kındıroğlu, “Akhisar bölgesinde bu sene zeytin rekoltesi iyiydi. Ama kuraklıktan dolayı sofralık zeytin yağlık oldu. Salamuraya çok fazla zeytin girmedi. Kuraklık bu sene üreticinin belini çok büktü. İnşallah bu kuraklık biterse veya bu zeytinlerin sulama sorunu çözülürse ileriki yıllarda daha iyi olur inşallah. Bu sene yaşanan kuraklık zeytin üreticisinin belini çok bükmesine rağmen salamura zeytin fiyatları çok güzeldi. Kuraklıktan dolayı iri tanenin olmaması, iri taneye talebin yüksek olmasından dolayı iri tane zeytin bu sene çok iyi para etti ve bizler üreticiler olarak fiyatlardan memnunuz. Zeytinyağı fiyatları da Türkiye’nin diğer bölgelerindeki üretim yerlerindeki zeytin rekoltesinin düşük olmasından dolayı ve Akhisar bölgesindeki verimin yüksekliğinden dolayı zeytin tanesinin yağlık oranı yüksekti. Verimden dolayı hem yağlığımız oldu hem de zeytinyağı fiyatları bu sene çok güzel” dedi.

Üretici kooperatifleşmek istiyor

Geçmiş yıllara göre bu sene zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının oldukça güzel olduğunu kaydeden üretici Mustafa Kındıroğlu ise şunları söyledi:

“Bu sene zeytin ve zeytinyağı fiyatları geçmiş yıllara baktığımızda çok güzel. Kuraklıktan dolayı bölgemizdeki zeytin rekoltesinin hemen hemen yüzde 60, yüzde 70’i yağlığa gitti. Yağlığa zeytin gittiği için biz üretici olarak normalde yağlık zeytinden zarar etmemiz gerekiyordu ama biz bu sene güzel para kazandık. Allah bereket versin. Salamura olarak koyduğumuz zeytinler de onlar şu an kuyularda duruyor. Onların da piyasasına baktığımızda onların da fiyatları geçmiş yıllara baktığımızda çok güzel. Salamura zeytin de zeytinyağı gibi bu yıl üreticisini sevindirdi. Fiyatlardan memnunuz. Sadece biz üretici olarak kooperatifleşme ve kurumlaşma yönünde bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Biz komisyoncuların eline kalmak istemiyoruz. Burada vatandaşın zeytinini ürettiğinde satma korkusu, pazarlama korkusu olmaması lazım. Üreticiler olarak kooperatifleşme veya herhangi bir birlik tarzında çalışma yapılmasını istiyoruz. İnşallah onu da başarabilirsek zeytincinin bundan sonra da yüzü gülmeye devam edecek.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.