Manisa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manisa’nın nehirlerine DSİ’den neşter

NEHİR YATAKLARININ TIKANMASI NEDENİYLE ZAMAN ZAMAN YAŞANAN SU BASKINLARININ ÖNÜNE GEÇMEYİ HEDEFLEYEN DSİ 2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ MANİSA GENELİNDE SEFERBERLİK BAŞLATTI. SON 3 YILDA 63 BİN 841 METRE DERE YATAĞININ YENİDEN DÜZENLENDİĞİNİ AÇIKLAYAN DSİ 2. BÖLGE MÜDÜRÜ BİROL ÇINAR VATANDAŞI DERE YATAKLARINA EVSEL ATIK VE MOLOZ ATILMAMASI KONUSUNDA UYARDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Manisa’nın nehirlerine DSİ’den neşter
116 views
11 Ekim 2020 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nehir yataklarının tıkanması nedeniyle zaman zaman yaşanan su baskınlarının önüne geçmeyi hedefleyen DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Manisa genelinde seferberlik başlattı. Son 3 yılda 63 bin 841 metre dere yatağının yeniden düzenlendiğini açıklayan DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar vatandaşı dere yataklarına evsel atık ve moloz atılmaması konusunda uyardı.

Evsel atıklar ve erozyon nedeniyle daralan ve tıkanan dere yatakları çiftçinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Zaman zaman yaşanan su baskınlarının önüne geçerek, üreticinin maddi kayıp yaşamamasını hedefleyen DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Manisa genelinde seferberlik ilan etti. Son 3 yılda başlatılan ‘Dere Islah ve Yatak Tanzim’ projesi ile 8 ayrı nehir yatağında çalışma başlatan DSİ ekipleri, 63 bin 841.5 metrelik alanı temizlerken, suyun rahat akışı için nehir yatağını yeniden düzenledi.

Bakırçay sil baştan

Manisa’nın en büyük akarsularından biri olan Bakırçay’ın Soma-Kınık arasında 14 kilometrelik bir hatta başlatılan çalışmalar kapsamında 11 kilometrelik nehir yatağı yeniden düzenlendi. Yaklaşık 20 bin dekar taşkın riski minimize edilirken, ayrıca Bakırçay nehri üzerine biri Soma biri de Kınık’ta olmak üzere 2 köprü inşa edildi.

Bakırçay nehri üzerindeki yatak temizlik ve tanzim çalışmaları İzmir-Çanakkale Karayolu üzerindeki Çanakkale köprüsü ile Sindel Köprüsü arasında devam ediyor.

Gürdük Çayı’ndan 613 bin 880 metreküp rüsubat çıkarıldı

Akhisar Gürdük Çayı’nda geçen yıl başlatılan çalışmalar 20 bin 500 metrelik bir hatta başladı. Şu ana kadar yaklaşık 15 bin 180 metrelik dere yatağı yeniden tanzim edilirken, Gürdük Çayı’ndan yaklaşık 614 bin metreküp rüsubat çıkarıldı. 2 dozer, 1 paletli ekskavatör ve 2 kamyonla devam eden çalışmalar kapsamında 5,5 kilometrelik bir hat yeniden tanzim edilecek ve binlerce dönüm arazi taşkında kurtarılacak.

50 bin dekar bağ taşkından kurtulacak

Türkiye’nin en büyük kuru üzüm merkezi olan Alaşehir’deki yaklaşık 50 bin dekar bağdaki taşkın riskini minimize etmek için Alaşehir Çayı’nda başlatılan çalışmalar kapsamında ise 55 kilometrelik hat yeniden düzenlenecek. DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri şuana kadar Alaşehir Çayı’nda yaklaşık 22 kilometrelik bir alanı temizledi. Çalışmalar 32 kilometrelik hatta devam edecek.

Zaman zaman yaşanan su baskınlarıyla üreticinin zor durumda kaldığını ifade eden DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “Manisa’da son 3 yılda 8 ayrı büyük nehir yatağında temizlik çalışması başlattık. Şuana kadar yaklaşık 63 kilometrelik bir hattı temizleyerek, binlerce dekar araziyi taşkın riskinden kurtardık. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Hedefimiz yağışlar hızlanmadan dere yataklarını temizleyerek üreticimizin bu kış korkulu rüya görmesini engellemek” diye konuştu.

Vatandaşı da uyaran DSİ 2. Bölge Müdürü Çınar, evsel atıklar ve molozların dere ve nehir yataklarına atılmamasını istedi.

Manisa’da son 3 yıldır Soma Bakırçay Yatak Islahı, Alaşehir Çayı Yatak ıslahı, Akhisar Gürdük Çayı Yatak ıslahı çalışmaları devam ederken, Turgutlu Irlamaz Çayı Yatak Temizliği, Ahmetli Çayı Yatak Temizliği, Yunusemre Üçpınar Mah. Sarma Çayı, Salihli Gümüşçay yatak temizliği ve Nif Çayı Yatak Temizliği ise tamamlandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.