Manisa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Özel) İstiklal Marşı okuma yarışmasında ödülü kabul etmedi

MANİSA’NIN KULA İLÇESİNDE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 100.YILI VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ KAPSAMINDA ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARASINDA DÜZENLENEN İSTİKLAL MARŞI’NI GÜZEL OKULA YARIŞMASINDA, ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ SERGİLEDİKLERİ PERFORMANSLAR İLE DUYGU DOLU ANLAR YAŞATTI. YARIŞMADA 2’NCİ OLAN FATİH ORTAOKULU 6.SINIF ÖĞRENCİSİ ASU TURAN, İSTİKLAL MARŞI’NA ÖDÜL KONMAYACAĞINI SAVUNARAK, VERİLEN ÖDÜLÜ KABUL ETMEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(Özel) İstiklal Marşı okuma yarışmasında ödülü kabul etmedi
121 views
04 Mart 2021 - 10:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manisa’nın Kula ilçesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü kapsamında ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında öğrenciler sergiledikleri performans ile duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmada 2’nci olan Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan, İstiklal Marşı’na ödül konamayacağını belirterek, verilen ödülü kabul etmedi.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı olması sebebiyle il genelindeki ortaokul öğrencileri arasında “Bil İstiklali Koru İstikbali” temasıyla İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışması düzenlendi. Yarışmaya Kula ilçesindeki 10 ortaokuldan katılan öğrenciler, sergiledikleri performansla salondaki katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmada Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar birinci olurken, Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan ise ikinci oldu.

“Ecdadımız gib, millete adanmış bir marş için ödül almak istemedim”

Yarışmada sergilediği performans ile adeta göz dolduran Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Asu Turan, İstiklal Marşı’nı okuduğu sırada salonda bulunanlara da duygu dolu anlar yaşattı. Yarışmada 2’nci olan Asu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dereceye giren öğrencilere verilen ödülü de kabul etmedi. İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un izinden gittiğini belirten Turan, Ersoy’un o dönemde para ödülü için yarışmaya katılmak istememesi ve sonrasında verilen para ödülünü kabul etmemesinden etkilendiğini söyledi. Şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdıktan sonra bu marşın Türk milletinin bir eseri olduğunu savunması ve kitaplarında buna yer vermesinden dolayı katıldığı yarışmada verilen ödülü kabul etmediğini ifade eden Asu Turan, “Fatih Ortaokulu 6. sınıf öğrencisiyim. Düzenlenen yarışmaya katıldım ve dereceye girerek yarışmada ikinci seçildim. Fakat yarışma sonunda verilen ödülü kabul etmedim. Çünkü ecdadımız Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı yazdığı dönemde para ödülünü kabul etmemiş, sonrasında ise verilen ödülü bir kuruma bağışlamıştı. Tarih kitaplarından bunu okuduğumda çok etkilendim. Bu sebeple yarışmadaki kitap ödülünü kabul etmedim. Millete adanmış bir marş için ödül kabul edemezdim” dedi.

Öğrencisinin bu duyarlı davranışından dolayı gurur duyduğunu ifade eden Fatih Ortaokulu Müdürü Güngör Zobudoğuş, öğrencisini tebrik ederek eğitim öğretim hayatında başarılar diledi.

Yarışmada birinci olan Jeopark Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Zehra Eylül Kasar ise, önümüzdeki günlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde düzenlenecek yarışmaya katılmaya hak kazandı. Zehra Eylül Kasar, Manisa’da da ilçelerde birinci olan öğrenciler ile yarışmaya katılarak, Kula’yı temsil edecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.