Manisa Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Üzümün başkentinde zeytin üretimi artıyor

MANİSA’NIN ALAŞEHİR İLÇESİNDE DÜNYACA ÜNLÜ OLAN ÇEKİRDEKSİZ SULTANİYE ÜZÜME ALTERNATİF OLARAK ZEYTİN ÜRETİMİ HER YIL HIZLA ARTIYOR. SON YILLARDA GİRDİ MALİYETLERİNİN ÜZÜME GÖRE DAHA DÜŞÜK OLMASI NEDENİYLE ÜRETİCİLER TARAFINDAN TERCİH EDİLMEYE BAŞLANAN VE HIZLA EKİM ALANLARI GENİŞLEYEN ZEYTİN BAHÇELERİ İLÇEDE YAKLAŞIK 20 BİN DEKARA ULAŞIRKEN, ÜRETİCİLER HER YIL YENİ ZEYTİN DİKİMİNE DEVAM EDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Üzümün başkentinde zeytin üretimi artıyor
166 views
10 Aralık 2020 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümüne alternatif olarak zeytin üretimi artıyor. Son yıllarda girdi maliyetlerinin üzüme göre daha düşük olması nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilmeye başlanan ve hızla ekim alanları genişleyen zeytin bahçeleri ilçede yaklaşık 20 bin dekara ulaştı.

Alaşehirlilerin en büyük gelir kaynağı olan dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzüme alternatif arayışlar kapsamında Alaşehir’de zeytin üretimi hızla artıyor. Devletin sertifikalı zeytin üretimini teşvik etmesi, üreticilerin zeytin dikimini cazip hale getirdi. Özellikle son yıllarda zeytinyağı ve zeytin tüketimi kültürünün gelişmesi ile birlikte zeytin ve zeytinyağı tüketimi de hızla artmaya başladı. Alaşehir’de yaklaşık 20 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılıyor. Zeytin çeşidi olarak hem sofralık hem de yağlık olarak kullanılan ve bölge ekolojisine daha uygun olan Trilye zeytin türü en fazla yetiştirilen zeytin çeşidi. Sultaniye üzüme en büyük alternatif olan ürün konumunda olan Trilye zeytin çeşidi tanelerinin iri olması ve yağ kalitesinin daha iyi olması nedeniyle en çok tercih edilen çeşit oldu. Ayrıca zeytin üretiminin çekirdeksiz Sultaniye üzüme göre daha az ilaç ve gübre giderinin olması üreticilerin zeytini tercih etmelerinin başlıca nedenleri arasında bulunuyor.

Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, Alaşehir’de hizmet veren zeytinyağı üretim tesislerinde incelemelerde bulunarak, hem korona virüs salgını önlemlerini yerinde kontrol etti hem de üreticilerle sohbet etti. Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Akkaynak ile birlikte incelemelerde bulunan ve üreticilerle sohbet edip, sorunlarını dinleyen Kaymakam Uçgun, üreticilerin de zeytin üretiminden memnun olduklarını belirtti. Kaymakamı Abdullah Uçgun, “İlçemizde bulunan zeytinyağı üretim tesislerini kontrol ediyoruz. Temel amacımız hem korona virüs tedbirlerine uyuluyor mu uyulmuyor mu yerinde görüyoruz, hem de buralara zeytin getiren vatandaşlarımızla sohbet ederek, vatandaşlarımızın dertlerini dinlemiş oluyoruz. Zeytinyağı tüm dünyada sağlıklı beslenmeye ilginin daha çok artması nedeniyle en çok tüketilen ve aranan yağ oldu. Ülkemizde de her yıl zeytinyağı tüketimi artıyor. Alaşehir olarak tabii ki, bizim ana gelir kaynağımız olmamakla birlikte son yıllarda üretimi artan bir üründür. Şu anda yaklaşık 20 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu rakam her yıl hızla artmaktadır. Ancak Alaşehirliler için üzüm her şey demek. Alaşehir’in tüm ekonomisi üzüme dayalı. Ancak bu bir ilçenin uzun vadeli sürdürülebilir olması için düşündürücü bir durum. Çünkü herhangi bir ürüne bağımlı olduğunuz taktirde o üretim sektöründeki krizlerden ilçe ciddi oranda etkilenebiliyor. Bu tür sıkıntıları en aza indirmenin en iyi yollarından bir tanesi üretimde çeşitliliği artırmak, vatandaşlarımıza alternatifler üretebilmek. Zeytin üretimi de ilçemiz için ciddi oranda tercih edilebilir bir ürün haline geldi” diyerek zeytin üretiminin ilçede her yıl artmasını umduklarını dile getirdi.

Sıcaklar rekolteyi düşürdü

Bölgesel olarak sıcaklar nedeniyle rekoltenin yaklaşık yüzde 15 oranında düştüğünü belirten zeytin üreticisi Ali Akbaş, “Mayıs ayında olan sıcak havalar zeytin rekoltesini düşürdü. Zeytinler tam çiçek üzerindeydi. Sıcakların etkisiyle çiçeklerini döktü, zeytinleri yaktı. Onun için rekolte düşük. Mayıs ayında 40 derecenin üzerinde sıcak oldu. Bu sıcaklar zeytinleri yaktı. Zeytin işleme tesisleri ortalama 5 kilo zeytin için 1 kilo zeytin yağı veriyor” dedi.

Alaşehir’de zeytinyağı üretim tesisleri sahibi Mustafa Madanoğlu, “Dünya standartlarında olan üretim tesislerimizde sağlıklı, hijyen ve güvenli üretim yaparak, vatandaşlarımızın düzenli ve sağlıklı beslenmesi temel ilkemizdir. Kaymakam Abdullah Uçgun ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Akkaynak tesislerimizi ziyaret ederek bizleri gururlandırdılar, mutlu ettiler” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.